زعفران صادراتی 1402 با بهترین کیفیت و قیمت

زعفران صادراتی ایران را بیشتر بشناسید! اگر صادر کننده و یا تاجر زعفران باشید، بی شک در خصوص میزان صادرات زعفران، قیمت هر مثقال زعفران و حتی با اعداد و ارقامی که بیانگر میزان صادرات زعفران ایرانی هستند آشنایی دارید.

اما در ادامه برای تکمیل نمودن این دانسته ها اطلاعات جامع تری را در اختیار شما قرار خواهیم داد تا حتی تازه کاران این حرفه نیز بتوانند بر اطلاعات و دانسته های خود بیافزایند و در جهت پیشبرد و سودآوری بیشتر این کالا از این اطلاعات استفاده نمایند.

قیمت زعفران صادراتی فله ای (قیمت روز)

قیمت زعفران فله ای در خرداد ماه 1398 به صورت زیر است:

 • قیمت زعفران نگین فله ای درجه صادراتی (یک کیلوگرم) 14,400,000 تومان
 • قیمت زعفران سرگل فله ای (یک کیلوگرم) 12,250,000 تومان

چرا زعفران ایران در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد؟

همانطور که می دانید یکی از مرغوب ترین و البته با ارزش ترین تولیدات کشور ما زعفران است. زعفران صادراتی ایران به جهت رشد مناسب و کیفیت بالا در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. به همین جهت مبحث صادرات زعفران ایرانی با حجم انبوه به کشور های مختلف امروزه به یکی از پر طرفدار ترین کالاهای تاجران این طلای سرخ بدل شده است.

زعفران صادراتی

حجم تولید و صادرات زعفران ایران چقدر است؟

لازم است بدانید تولید و صادرات زعفران ایران سال گذشته ۳۳۶ تن بوده که بخش عمده آن تحت عنوان زعفران صادراتی توسط تاجران زعفران به کشور های مختلف دنیا صادر شده است. بنابر گزارش وزارت جهاد کشاورزی، ایران سال گذشته ۲۰۳ تن زعفران به ارزش ۲۸۶ میلیون دلار صادر کرده است و به عنوان بزرگ ترین تولید کننده زعفران در دنیا حدود 90 درصد تولید این محصول را در اختیار دارد.

تولید زعفران صادراتی

کدام کشورها مخاطب صادرات زعفران ایرانی هستند؟

کشور هایی نظیر عمان، روسیه، امارات متحده عربی، اسپانیا، ایتالیا، آمریکا، هند، فرانسه، سوئد، آرژانتین، عربستان سعودی، هنگ کنگ، بریتانیا و سوئیس از بهترین خریداران زعفران صادراتی ایران به شمار می روند به همین جهت اگر قصد صادرات زعفران ایرانی را دارید با یکی از واسطه های واردات این کشور ها وارد معامله شده و به سود خوبی دست یابید. اما از همه این ها مهم تر می توان به کشور هایی نظیر روسیه و عراق اشاره داشت.

 

مشاوره و ثبت سفارش

 

خوشبختانه مردم این دو کشور میانه خوبی با کالای ایرانی دارند و در تمامی شرایط، حمایت خود از محصولات مرغوب ایرانی را بیان نموده اند مبحث صادرات زعفران به روسیه امروزه به طور چشم گیری سود آوری دارد و به دنبال آن می توانید روی صادرات زعفران به عراق نیز حساب باز کنید زیرا ارسال زعفران صادراتی به این کشور ها نیز رونق بسیار خوبی دارد.

زعفران صادراتی ایران

سهم ایران در صادرات زعفران به دنیا چقدر است؟

میزان تجارت جهانی طلای سرخ را بیش از 8 میلیار دلار تخمین می زنند اما متاسفانه سهم ایران در زعفران صادراتی بسیار اندک است و این امر به این جهت است که ایران صادرات فله ای زعفران دارد و به همین جهت کشور های خریدار با خرید زعفران فله ای اقدام به بسته بندی با برند خود و سپس عرضه به بازار نموده و به همین جهت در این میان سهم کمتری نصیب ایران شده است.

اگر می خواهید جایگاه خود را در بازار جهانی صادرات زعفران باز کنید بهتر است این محصول را با بسته بندی معتبر و منحصر به فرد صادر نمایید تا دیگر افراد نتوانند از زعفران ایرانی برای پیشبرد اهداف خود و با نام خودشان استفاده کنند.

انواع زعفران صادراتی

جهت آشنایی با روند آماده شدن زعفران صادراتی فیلم زیر را تماشا کنید!

انواع زعفران صادراتی را می شناسید؟

زعفران صادراتی ویژگی ها و اقسامی دارد که شاید دانستن آن برای شما نیز جالب توجه باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم تا شما را با انواع زعفران آشنا کنیم. زعفران کشت شده در ایران معمولا به چند گونه تقسیم بندی می شوند:

زعفران دختر پیچ اصلاحی است که شاید به گوش شما صادر کنندگان این طلای سرخ آشنا باشد. این نمونه به زعفرانی اطلاق می شود که شامل قسمت کلاله و خامه است که قسمت سرخ آن را کلاله و بخش سفید یا زرد رنگ زعفران را خامه گویند. این نمونه از زعفران که دسته ای است به صورت استاندارد ایران زعفران رشته ای درجه 4 نام دارد و در خارج از کشور آن را با نام زعفران دسته ای سرخ و سفید می شناسند.

خرید و فروش زعفران صادراتی

انواع گوناگون زعفران چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

زعفران صادراتی ایران انواع مختلفی دارد که بسته به همین نوع از اسم های متفاوتی برخوردار است. اما شاید دانستن این نام ها برای یک فرد خارجی که فقط زعفران را خریداری و مصرف می کند چندان مهم نباشد.

اما برای صادرکنندگان، واردکنندگان و به طور کلی تاجران حائز اهمیت است. بنابراین اطلاعاتی که در ادامه بیان شده اند در راستای شناخت بهتر و عمیق تر زعفران و معرفی این محصول به تاجران خارجی است. انواع زعفران شبیه به هم نبوده و از تفاوت هایی برخوردارند، لذا پیش از اقدام به امر صادرات زعفران بهتر است با این تفاوت ها آشنا شوید.

زعفران صادراتی ارزان قیمت

 • زعفران پوشال :

این نمونه از زعفران به صورت رشته ای بوده که انتهای هر رشته رنگی سفید و یا متمایل به زرد دارد. زعفران پوشال به جهت آنکه انتهای رشته آن دارای کمی زردی یا سفیدی است مشتریان کمتری دارد.

این در حالی است که زعفران سرگل به دلیل قرمز بودن از بیشترین حجم صادرات برخوردار است. بنابراین می توانید برای صادرات از زعفران سرگل استفاده نموده و برای تجارت آن در داخل کشور روی زعفران پوشال نیز حساب باز کنید.

 • زعفران سرگل ممتاز :

زعفران سرگل ایرانی رنگ قرمز دارد و قلم درشت بوده که معمولا به جهت آن که سورت شده نوع پوشالی است رشته های آن شکسته هستند.

 • زعفران سرگل صادراتی :

این گونه از زعفران را بهترین زعفران صادراتی می دانند چرا که قرمز و قلم درشت است و حدودا اکثر رشته های آن سالم و دارای حداقل شکستگی هستند. پس می توان این طور بیان نمود که زعفران سرگل صادراتی یکی از بهترین گزینه ها برای صادرات است.

قیمت زعفران صادراتی

تفاوت زعفران سرگل ممتاز و زعفران سرگل صادراتی در چیست؟

اگر به تازگی وارد حرفه تجارت شده اید شاید تفاوت این دو محصول را با یکدیگر ندانید. می توان گفت هر دو نوع زعفران قرمز و خالص هستند و تنها تفاوتشان در این است که اکثر رشته های زعفران سرگل ممتاز شکسته ولی رشته های زعفران سرگل سالم هستند. بنابر آمار میزان صادرات انواع زعفران سرگل حدود 50 درصد، زعفران سرگل ممتاز 40 درصد و زعفران پوشال 10 درصد است.

نکاتی در مورد خرید و فروش زعفران

یک تاجر زعفران بایستی محصولی که به خارج از کشور صادر می کند را از تجارت های داخلی مجزا کند. بنابراین می توان برای راهنمایی به دو مبحث زیر اشاره داشت:

 1. زعفران مصرف داخلی: زعفران هایی که جهت فروش در داخل کشور عرضه می شوند به صورت فله ای بوده و میزان سفارش حداقل از 100 گرم به بالا پذیرفته می شود. همچنین امکان ارسال برگه تاییدیه آزمایشگاه مبنی بر کیفیت و خالص بودن زعفران برای خریدار وجود دارد.
 2. زعفران صادراتی: حجم زعفران جهت صادرات حداقل از یک کیلوگرم به بالا به صورت بسته بندی شده و یا فله ای بوده و با انجام کلیه امور گمرکی و تحویل در گمرک کشور مقصد امکان پذیر است.

قیمت زعفران صادراتی

هر مثقال زعفران چند گرم است و قیمت زعفران صادراتی در بازار تهران چقدر است؟

لازم است بدانید هر کیلو زعفران معادل 217 مثقال زعفران است که بنا به کیفیت قیمت های متفاوتی دارد. قیمت یک مثقال زعفران صادراتی به موارد مختلفی از جمله: کیفیت زعفران، نوع زعفران، بسته بندی زعفران، شهر محل خرید زعفران و … بستگی دارد و قیمت خرید آن به صورت فله و یکجا با قیمت خرید زعفران یک مثقالی متفاوت است.

هر مثقال زعفران معادل 4.6 گرم است و قیمت زعفران یک مثقالی در تهران بسته به کیفیت، نوع زعفران، بسته بندی آن و محل فروش زعفران حدودا بین 50000 تومان تا 70000 تومان متغیر است و به طور حدودی قیمت یک گرم زعفران در بازار تهران در پاییز 97، حدود 10000 تومان تا 16000 تومان است.

زعفران صادراتی

توجه: برای اطلاع از قیمت روز شیر خشک صادراتی اینجا کلیک کنید.

هزینه بسته بندی زعفران صادراتی

هزینه بسته بندی زعفران در اوزان مختلف متفاوت است اما تا به این لحظه قیمت ها به شرح زیر هستند:

 • بسته بندی زعفران در بسته های 1 گرمی، 10 درصد قیمت زعفران
 • هزینه بسته بندی در بسته های 2 گرمی، 8 درصد قیمت زعفران
 • هزینه بسته بندی در بسته های 3 گرمی، 6 درصد قیمت زعفران
 • هزینه بسته بندی در بسته های 4 و 5 گرمی، 5 درصد قیمت زعفران
 • هزینه بسته بندی زعفران صادراتی در بسته های 5 تا 10 گرمی، 3 درصد قیمت زعفران

بسته بندی زعفران صادراتی

هزینه ظروف و انواع بسته بندی زعفران صادراتی

 • قیمت پاکت هر عدد 300 تومان
 • قیمت ظروف کریستالی هر عدد 1000 تومان
 • قیمت ظروف اطلس و خاتم هر عدد 1500 تومان

هزینه بسته بندی زعفران صادراتی

قیمت زعفران صادراتی در سال ۱۳۹۷:

 • قیمت یک کیلو پوشال معمولی کهنه 7 تا 8 میلیون تومان
 • قیمت یک کیلو پوشال معمولی نو 9 تا 10 میلیون تومان
 • قیمت یک کیلو شبه نگین نو 10 تا 11 میلیون تومان
 • قیمت یک کیلو نگین نو 11 تا 12 میلیون تومان
 • قیمت یک کیلو نگین سوپر نو 12 تا 13 میلیون تومان
 • قیمت یک کیلو نرمه درجه یک 13 تا 14 میلیون تومان

لازم به ذکر است که تمامی این هزینه ها به صورت تقریبی بوده و با نوسانات بازار قیمت ها نیز افزایش یا کاهش پیدا خواهند کرد لذا به جهت کسب اطلاع دقیق از قیمت هر کیلو زعفران و همچنین بسته بندی و صادرات آن با کارشناس گروه صادراتی جیمکس تماس برقرار نمایید.

زعفران صادراتی

قیمت زعفران صادراتی تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد ؟

مسئله خرید و فروش زعفران و قیمت زعفران صادراتی را از دو منظر می‌توان بررسی کرد. در نگاه اول، قیمت فروش زعفران در حالتی محاسبه می شود که هزینه های اولیه برای کاشت و پرورش گل های زعفران، دستمزد نیروی کار و هزینه های بسته بندی به طور کامل دسته بندی و محاسبه شود.

در حالت دوم، محاسبه هزینه های کاشت و پرورش زعفران و محاسبه قیمت زعفران برای افرادی است که قصد راه اندازی جدیدی را کسب و کار جدیدی را در این زمینه دارند. در این شرایط، نیاز به تهیه یک طرح جامع کسب و کار برای راه اندازی طرح کاشت زعفران الزامی است.

برای این کار هزینه های سال اول تولید و سال دوم تولید به طور دقیق باید محاسبه شود. هزینه های دستمزد نیروی کار در طول یک سال و هزینه های برداشت گل های زعفران به صورت سالانه حساب می شود. تمام این موارد در قیمت زعفران نقش دارد.

 

زعفران صادراتی مرغوب

قیمت زعفران صادراتی به دلار

برای تعیین قیمت زعفران فله ای باید قیمت اصلی هر کیلو زعفران را به همراه گمرک و هزینه ارسال محاسبه کرد و برای تعیین قیمت زعفران صادراتی بسته بندی شده، علاوه بر قیمت زعفران، گمرک و هزینه ارسال باید هزینه بسته بندی نیز در نظر گرفته شود.

طبق آمار و ارقام به دست آمده در خصوص قیمت زعفران در سال گذشته قیمت هر کیلو زعفران در بازارهای ایران حدودا 9 میلیون تومان به فروش می رسید که این مبلغ چیزی در حدود 650 دلار است ولی بهای هر کیلو زعفران در خارج از ایران تقریبا 4 برابر 650 دلار فروخته می شود.

هر کیلو زعفران صادراتی تا گمرک کشور مقصد چقدر برای صادرکننده هزینه در بر دارد؟

اگر تاجر زعفران هستید دانستن قیمت تمام شده زعفران پس از رسیدن محصول به کشور مقصد و عبور از گمرک حائز اهمیت است. قیمت زعفران صادراتی چه به صورت بسته بندی و چه به صورت فله ای به شرح زیر است:

برای محاسبه قیمت زعفران فله ای صادراتی، قیمت اصلی هر کیلو زعفران به همراه هزینه گمرک و ارسال هوایی محاسبه می گردد و برای محاسبه قیمت زعفران بسته بندی صادراتی، قیمت اصلی زعفران به احتساب هزینه بسته بندی، هزینه ظروف، هزینه گمرک و ارسال هوایی خواهد بود.

چه مجوزهایی برای ترخیص زعفران از گمرک لازم است؟

برای صدور زعفران ایرانی قبل از هر چیز بایستی مدارک و مجوز های لازم آماده باشند و سپس صادر کننده زعفران با در دست داشتن این اسناد و مدارک می تواند به گمرک محل صدور زعفران مراجعه نماید.

ترخیص زعفران صادراتی

اسناد لازم جهت ترخیص زعفران صادراتی ایران:

 •  گواهی استاندارد زعفران (حسب مورد)
 •  گواهی بهداشت (حسب مورد درخواست خریداران زعفران)
 •  صورت عدل بندی
 •  معرفی نامه یا وکالت نامه اظهارکننده زعفران به گمرک
 •  کارت بازرگانی صادرکننده زعفران
 •  گواهی قرنطینه دامی و نباتی (حسب مورد درخواست خریداران زعفران)
 •  مجوز صدور (حسب مورد)

صادر کننده پس از آماده سازی مدارک بایستی زعفران را به گمرک محل صدور حمل و پس از صدور قبض انبار، اظهارنامه صادراتی را در چهار نسخه تنظیم و به گمرک ارائه دهد. در مواردی با تقاضای شرکت صادر کننده زعفران و موافقت گمرک می توان عملیات ارزیابی و انجام تشریفات گمرکی زعفران صادراتی را در خارج از امکان گمرکی انجام داد.

قیمت زعفران صادراتی

سازمان توسعه تجارت چه تعرفه ای برای زعفران ایران در نظر گرفته است؟

تعیین تعرفه صادرات زعفران ایران بر عهده سازمان توسعه تجارت بوده و تا کنون هیچگونه عوارضی شامل حال این محصول نمی گردد. این در حالی است که در سال های گذشته برای بسته بندی های بیش از 30 گرم زعفران حدود 5 درصد عوارض در نظر می گرفتند. اما اکنون در این خصوص هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و شرکت صادر کننده زعفران بدون نگرانی می تواند به هر اندازه ای زعفران صادراتی به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر کند.

قیمت زعفران صادراتی

زعفران صادراتی تقلبی چگونه تهیه می شود؟

بازار گل زعفران از دیر باز پر نوسان و آشفته بوده و هست، چرا که شیادان و متقلبان در این حوزه با خریدن ساقه های سفید رنگ زعفران و رنگ کردن آن ها با مواد شیمیایی، این ساقه ها را با نام زعفران و گاها گران تر از این طلای سرخ به مردم می فروشند.

متقلبان قیمت هر کیلو گل زعفران که حتی اصل نیست را با مبلغی حداقل دو میلیون تومان به فروش می رسانند. رنگ کردن قسمت‌های سفید این گیاه با رنگ طبیعی زعفران منصفانه ترین شیوه در تقلب شیادان برای این طلای سرخ است که برای مصرف کنندگان به راحتی قابل تشخیص نیست.

متقلبان حرفه‌ای این مواد را به صورت محلول در آورده و روی کلاله‌های زعفران می‌ پاشند. هنگامی که گل زعفران خشک می‌شود وزن زعفران افزایش خواهد یافت که این امر برای خریداران قابل تشخیص نخواهد بود. رنگ زعفران اصل نیز قرمز تند است ولی رنگ زعفران تقلبی به قرمز روشن تمایل دارد.

خرید و فروش زعفران صادراتی

روش هایی برای تشخیص زعفران صادراتی اصل از نمونه های تقلبی آن:

 1. برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی کافیست مقداری از آن را در لیوان آب جوش بریزید تا رنگ زعفران از ساقه‌های سفید آن جدا شود و حقه متقلبان را بر ملا شود.
 2. روش دیگر برای تشخیص زعفران تقلبی از اصل این است که مقداری از تار های زعفران را در بین کاغذ له کنید، زعفران اصل نباید هیچگونه چربی از خود بجای بگذارد اگر چنین بود زعفرانی که پیش رو دارید تقلبی است.

زعفران صادراتی

ترفند متقلبان برای فروش زعفران صادراتی چیست؟

البته سودجویان بازار زعفران این محصول را به صورت 50 – 50 با زعفران طبیعی مخلوط می‌کنند و براین اساس نهایتا هر کیلوگرم زعفران تقلبی برایشان چهار میلیون تومان تمام می‌ شود و کیلویی حدود شش میلیون تومان به تاجران می ‌فروشند.

در این شرایط صادر‌کنندگان سردرگم هستند و نمی‌توانند از خرید محصولی مطمئن و طبیعی آسوده‌ خاطر باشند. بنابراین صادرات گل زعفران و زعفران هم با اختلال مواجه شده و در این میان تنها متقلبان زعفران هستند که از این وضعیت سود خواهند برد. برای اینکه در این میان شما نیز در دام این شیادان گرفتار نشوید، حتما قبل و بعد از خرید زعفران گواهی نامه های استاندارد ملی زعفران را از فرد درخواست نمایید.

قیمت زعفران صادراتی

روش های تولید زعفران صادراتی تقلبی:

روش های مختلفی برای تهیه زعفران صادراتی تقلبی وجود دارد که افراد سود جو برای پیشبرد اهداف خود و قالب کردن این زعفران های تقلبی به جای بهترین زعفران به کار می گیرند. برخی از این روش ها به شرح زیر اند:

 • اضافه نمودن رنگ های مصنوعی به زعفران به منظور افزایش قدرت رنگی آن
 • استفاده از رنگ موجود در کلاله و یا رنگ های سنتزی برای رنگ کردن خامه زعفران
 • اضافه کردن موادی همچون گل رنگ که شباهت ظاهری به زعفران درجه یک دارد.

زعفران صادراتی

شرکت صادرات زعفران

اگر در فکر راه اندازی یک شرکت صادرات زعفران برای ارسال زعفران از ایران به کشورهای دیگر هستید باید در ابتدا مدارک و مجوزهای لازم را تهیه و آن را به گمرک محل صدور زعفران ارائه دهید. این مدارک عبارتند از :

 • کارت بازرگانی صادر کننده زعفران
 • مجوز صدور زعفران
 • صورت عدلبندی
 • گواهینامه بهداشت زعفران
 • گواهینامه استاندارد
 • گواهینامه قرنطینه دامی و نباتی
 • معرفی نامه اظهار کننده زعفران به گمرک

شرکت صادرات زعفران با تهیه مدارک ذکر شده، زعفران را به گمرک محل صدور برده و پس از صدور قبض انبار، اظهارنامه صادراتی را تنظیم می کنند.

زعفران صادراتی

برای تنظیم اظهار نامه کالای صادراتی باید موارد مربوطه تکمیل و مدارک لازم ضمیمه و به قسمت احراز هویت گمرک تحویل داده شود.

مشخصات و مدارک مورد نیاز در تنظیم اظهارنامه زعفران صادراتی

 • مشخصات صادر کننده زعفران
 • مشخصات اظهار کننده زعفران
 • مشخصات خریدار
 • کشور محل صدور
 • کشور مبدا
 • شرایط معامله زعفران
 • مشخصات وسیله حمل و مبدا بارگیری
 • مشخصات زعفران از نظر نوع، تعرفه، وزن و …
 • مشخصات محموله از نظر بسته بندی و نوع بسته بندی، مقدار، علامت و …
 • ریز اقلام هزینه های گمرک
 • نام گمرک، شماره و مشخصات ثبت اظهارنامه

تولید زعفران صادراتی

شرکت صادرات زعفران چگونه می تواند کارت بازرگانی تهیه کند؟

هر شرکت صادراتی برای صادرات، مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. شرکت صادرات زعفران برای گرفتن کارت بازرگانی باید را از اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اقدام نماید و در پایان نیز به تایید وزارت بازرگانی برسد.

کارت بازرگانی سندی است که توسط آن می توان به صادرات و واردات زعفران اقدام نمود، که به نام افراد حقوقی و حقیقی صادر می گردد. کلیه شرکت های صادراتی کارت بازرگانی خود را باید از اتاق های تعاون جمهوری اسلامی ایران تهیه کنند. شرکت صادراتی برای اینکه بتواند بهترین زعفران صادراتی را به سرتاسر دنیا صادر کند باید همواره در فکر دریافت استاندارهای بین المللی مختلف باشد تا بتواند مشتریان خود را راضی نگه دارد.

قیمت زعفران صادراتی

شرکت صادرات زعفران باید همواره محصول زعفران خود را در آزمایشگاه ها مجهز آزمایش کند و آیتم های زیر را برای داشتن زعفرانی با کیفیت در نظر داشته باشد:

 • بررسی و استخراج رنگ اضافی زعفران
 • تست قدرت رنگ دهی
 • بررسی رطوبت زعفران
 • مقدار مواد محیطی و مواد به جا مانده از گل در زعفران صادراتی
 • انحلال پذیری عصاره در آب سرد
 • رنگدانه ها
 • نیتروژن آن
 • فیبر خام

شرکت صادرات زعفران

زعفران صادراتی مشهد

زعفران صادراتی مشهد در حال حاضر بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده است. این زعفران گزینه ایده آل برای صادرات است زیرا مشهد یکی از بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران در جهان محسوب می شود. خرید و فروش زعفران صادراتی با توجه به کیفیت ظاهری و کیفیت شیمیایی زعفران مشخص می شود.

زعفران مشهد درجه یک چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ویژگی های ظاهری زعفران صادراتی :

 1. زعفران باید دارای رشته های درشت و بدون رشته های شکسته شده باشد.
 2. همچنین رنگ قرمز خوشرنگ و یکدست زعفران از ویژگی های این محصول صادراتی است.

گیاه زعفران یک بار در سال روییده می شود و فصل برداشت آن در مشهد و استان خراسان در پاییز است و اوایل آبان ماه تا اواسط آذر فصل برداشت گل زعفران برای صادرات خواهد بود. زعفران مشهد بیشتر به کشورهای اسپانیا، چین، استرالیا، امارات متحده عربی، بحرین، عمان، تایوان، قطر، افغانستان و … صادر می شود.

خرید و فروش زعفران صادراتی

90 درصد زعفران صادراتی مشهد به کل جهان صادر می شود!!!

با این که خرید و فروش زعفران مشهد بیش از 90 درصد است ولی متاسفانه ایران نتوانسته خود را به عنوان مرکز تولید زعفران جهان ثابت کند. بخش اعظم این محصول در حجم زیاد به خارج صادر شده و بسیاری از کشورها زعفران صادراتی ایران را در کشور خود بسته بندی کرده و آن را نام و برند خود به عنوان محصول کشور خود به بازار عرضه می کنند و به همین علت نام زعفران ایرانی هر روز در حال کم رنگ شدن است.

از جمله این کشورها می توان به اسپانیا و افغانستان اشاره کرد. افغانستانبه مرور در حال گرفتن بازار دنیا با زعفران ایرانی در است. تا جایی که زعفران صادراتی ایران از سوی کشورهای دیگر و با نام آن ها به آمریکا و کانادا نیز صادر می شود.

قیمت زعفران صادراتی

کاربردهای زعفران صادراتی ایران در خارج از کشور

زعفران ایران علاوه بر این که به عنوان یک طعم دهنده و رنگ دهنده در غذا به کار می رود، بسیاری از کشورها در پخت شیرینی های معروف خود نیز از این زعفران ایرانی استفاده می کنند. به عنوان مثال در پخت پائیلا اسپانیایی، کاری هندی، شیرینی های زعفرانی سوئدی و بسیاری از غذاها و شیرینی های معروف دیگر استفاده می شود.

قیمت زعفران صادراتی

کشت زعفران صادراتی در آب و هوای خشک بهتر است یا مرطوب؟

اخیرا به دلیل خشکسالی و کم آبی در مناطق ایران، بر میزان کشت و صادرات زعفران تاثیر گذار بوده است. درست است که زعفران نسبت به محصولات کشاورزی دیگر به آب کمتری نیاز دارد ولی بسیاری از کشاورزان که در مشهد و حومه آن مشغول به کار بودند در حال مهاجرت به شمال هستند تا زعفران را در آب و هوای مرطوب شمال کشت کنند ولی این خبر اصلا خوب نیست چون کیفیت زعفران کشت شده در مناطق خشک بهتر از مناطق مرطوب است.

دولت باید با دادن وام، آموزش های لازم در زمینه آبیاری و فنون بهتر کشاورزی، توجه بیشتر به کشاورزان و فروش ابزارهای کشاورزی با بهای کمتر به کشاورزان مشهد آن ها را به ماندن تشویق کنند.

زعفران صادراتی

خرید زعفران نگین صادراتی

زعفران نگین صادراتی مشهد از بهترین زعفران های ایران و به عنوان پرطرفدارترین زعفران در بازار به شمار می رود. البته این زعفران چون از کیفیت بالایی برخوردار است قیمت آن نسبت به زعفران های دیگر نیز بالاتر است و گران قیمت ترین زعفران به حساب می آید. خرید و فروش زعفران صادراتی نگین نه تنها در بازار ایران بسیار زیاد است بلکه تجار ایرانی سعی در خرید و فروش این نمونه زعفران برای صادرات دارند.

قیمت زعفران نگین صادراتی در سال 97

 • قیمت زعفران نگین سوپر هر کیلو بین 5,800,000 تا 6,300,000 تومان
 • قیمت زعفران نگین درجه 1 هر کیلو بین 5,500,000 تا 5,800,000 تومان
 • قیمت زعفران شبه نگین هر کیلو بین 5,200,000 تا 5,500,000 تومان
 • قیمت زعفران نگین معمولی هر کیلو بین 4,900,000 تا 5,000,000 تومان

زعفران صادراتی

آیا تولید زعفران نگین صادراتی با دیگر زعفران ها متفاوت است؟

شرایط تولید زعفران نگین صادراتی نسبت به زعفران های دیگر کمی متفاوت است و لازم است برای تولید زعفران صادراتی با کیفیت، دقت بیشتری به کار گرفت.

 1. برای تولید این نوع زعفران هرچه آب و هوا معتدل تر و زمین های زیر کشت به کوه نزدیک تر باشد ریشه های قوی تری داشته که باعث مرغوبیت این نوع زعفران می شود.
 2. برای کشت زعفران نگین صادراتی باید تغذیه زمین مناسب باشد، در کنار کود شیمیایی، استفاده از محلول پاشی نیز ضرورت دارد. این محلول پاشی معمولا در اواخر بهمن تا اوایل اسفند صورت گیرد. البته باید توجه کنید که بعد از محلول پاشی، آبیاری انجام گیرد تا آسیبی به پیاز و گل زعفران وارد نشود.
 3. مورد دیگری که در تولید این نوع زعفران صادراتی باید دقت کرد شیوه خشک کردن آن است.
 4. پس از خشک شدن مرحله جداسازی زعفران از گل آغاز می شود. در این روش باید دقت شود تا مقداری ریشه زعفران همراه پوشال باشد.
 5. گل های زعفران در ابتدای فصل برداشت، کلاله (ریشه) قوی تری دارد، لذا برای تولید زعفران نگین صادراتی باید از آن استفاده کرد.
 6. اصولا هر کیلو زعفران نگین صادراتی از چیزی حدود 100 کیلو گل با کیفیت به دست می آید به همین دلیل است که قیمت زعفران صادراتی نگین بسیار بالا است.

زعفران صادراتی

زعفران صادراتی به چه روش هایی خشک می شوند؟

 • روش سنتی خشک کردن زعفران
 •  روش الک و هیتر که به روش اسپانیایی معروف است
 • روش خشک کردن دستگاه های صادراتی با دستگاه های خشک کن صنعتی
 • و …

روش خشک کردن زعفران از مهمترین مراحل موثر بر کیفیت نهایی زعفران صادراتی محسوب می شود. هر چه روش خشک کردن کلاله بهداشتی تر باشد محصول باکیفیت تری به دست می آید. دو روش اول نام برده در بالا معایبی دارد که در خشک کردن زعفران نگین صادراتی نمی توان از آن استفاده کرد، ولی خشک کردن زعفران با دستگاه هایی با کنترل رطوبت، به علت اینکه تحت شرایط خاص خشک می شود، بهترین کیفیت را از نظر طعم و قدرت رنگ دهی به زعفران می دهد.

خرید و فروش زعفران

روش خشک کردن زعفران نگین صادراتی در دستگاه های صنعتی مدرن

در این روش کلاله های زعفران های تازه در الک هایی با فاصله 30 سانتی متر از هم که جنسی از توری ابریشمی دارد قرار می گیرد. این کلاله ها را با ضخامت کم در این توری ها می گذارند و این توری ها را در فاصله های استاندارد و مناسب از منبع حرارتی دستگاه قرار می دهند. این الک ها در دستگاه با تغییر موقعیت به طور یکنواخت خشک می شود. سرعت خشک شدن در این روش بسیار بالا است.

قیمت زعفران صادراتی

خلاصه ای از آنچه گفته شد: 

ما ایرانیان بایستی زعفران صادراتی، این محصول ارزشمند ایرانی را جدی بگیریم و اقدام به برند سازی زعفران ایرانی نماییم. امروزه نیز بیشتر شرکت های صادر کننده زعفران اقدامات لازم در جهت صدور طلای سرخ ایرانی را با بسته بندی های مدرن تر و قیمت مناسب تر انجام داده اند. باشد که ایرانیان و تمامی کشور های دنیا قدر این محصول ارزشمند را بدانند تا برند ایرانی هر چه قدرتمند در عرصه جهانی شناخته شود.

زعفران صادراتی

خرید و فروش زعفران صادراتی

خرید و فروش زعفران، یکی از پر درآمدترین و پرسودترین کسب و کارهای حوزه صادرات مواد غذایی و ادویه جات شناخته می‌شود. در حال حاضر، شرکت های بازرگانی معتبر و مشهور در سطح جهان و البته کشور ایران در حال صادرات زعفران به عنوان یکی از تولیدات غیر نفتی به کشور های دیگر می باشند.

نام زعفران و کشور ایران به طور شگفت آوری به یکدیگر گره خورده اند.کشور ایران، حدود ۸۰ درصد از زعفران کل جهان را به عنوان محصول پرورش می دهد. اگرچه گیاه زعفران از نظر مقیاس ظاهری بسیار کوچک است اما گران قیمت بوده و برای موارد و برنامه های کاربردی مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زعفران ایرانی یکی از ادویه های طبیعی در جهان شناخته می شود که به رنگ قرمز تیره به طور طبیعی وجود دارد. مزارع مخصوص کشت زعفران به ویژه در شهر مشهد، مورد استقبال شرکت های بازرگانی به منظور خرید و فروش زعفران صادراتی قرار گرفته‌اند.

زعفران صادراتی با کیفیت

این محصول بی نظیر و گران بها در مقیاس جهانی به دلیل کیفیت بی نظیر، عطر دل انگیز و طعم دلپذیر، دارای قدرت رنگ آمیزی فوق العاده برای مواد غذایی می باشد. همین عوامل موجب شده‌اند متقاضی برای صادرات و واردات زعفران از سوی کشورهای دیگر افزایش پیدا کند.

ارزش غذایی زعفران صادراتی

تحقیقات و مقالات در خصوص زعفران صادراتی نشان داده است که این ادویه طبیعی ایران حاوی مواد شیمیایی و البته مفید به عنوان یک ماده غذایی میباشد؛ ترکیباتی نظیر کربوهیدرات ها، مواد معدنی و ویتامین ها، رنگدانه ها، اسانس های غذایی، طعم دهنده ها و … به طور طبیعی در زعفران وجود دارند. حدود ۸۰ درصد زعفران به کشورهای جهان در کشور ایران تامین می شود.

زعفران صادراتی

عوامل موثر بر خرید و فروش زعفران صادراتی

به دلیل اهمیت زعفران برای سایر کشورها به عنوان یک گیاه طبیعی و یک ادویه کاربردی در طبخ غذا، مشتریان جهانی که متقاضی خرید زعفران ایران هستند، رقم قابل توجه می باشد. عواملی که در خرید و فروش زعفران صادراتی تاثیر دارد به نوعی به مراحل کاشت، برداشت و فرآوری این ادویه گرانبها مربوط می شود.

برای اینکه زعفران صادراتی در بازارهای جهانی به خوبی به فروش برسد لازم است که شرایط کشت این گیاه در زمین ها به صورت طبیعی کنترل شود، برداشت آن به موقع انجام گیرد و فرآوری آن در کارخانه مربوطه با استفاده از کادر حرفه ای و دستگاه های پیشرفته انجام شود.

دستگاههای پیشرفته بسته بندی زعفران صادراتی در کارخانه ها موجب می شود این ادویه گرانبها به دقت و با وزن مشخص و در بسته بندی های بسیار زیبا و چشم نواز وارد بازار شوند. زعفران که قرار است به کشور های خارجی صادر شود، نیاز به دریافت گواهینامه استاندارد سلامت از سازمان غذا و دارو دارد و همچنین از نظر بسته بندی ظاهری باید با استانداردهای کشور وارد کننده مطابقت داشته باشد.

شرکت هایی که در حوزه صادرات زعفران ایران فعالیت می کنند با اندکی خلاقیت و تغییر در روش های بازاریابی و بسته بندی کالا می‌توانند در این زمینه موفقیت بیشتری کسب کنند.

زعفران صادراتی تازه

طبق یک مطالعه که در دانشگاه ورمونت برای هزینه های خرید و فروش زعفران و قیمت زعفران صادراتی انجام شده است موارد زیر به صورت فرضی گزارش می شود: (دقت داشته باشید که اعداد و ارقامی که در این قسمت بیان شده است به صورت یک مطالعه موردی بوده که می‌تواند در طول یک سال با توجه به عوامل مختلف، متغیر باشد.)

 • هزینه های سال اول حدود 15 هزار دلار
 • هزینه های کمپوست به صورت سالانه حدود 1500 دلار
 • هزینه های نیروی کار در طول یک سال حدود 3 هزار دلار
 • کل هزینه های سال اول حدود 20 هزار دلار
 • کل هزینه های سال های بعد حدود 5 هزار دلار
 • فروش سالانه گلبرگ های زعفران حدود 500 دلار
 • فروش سالانه زعفران صادراتی 4400 دلار
 • کل فروش سالانه زعفران حدود 20 هزار دلار

زعفران صادراتی ایرانی

مهم ترین موارد مصرفی زعفران صادراتی به صورت زیر معرفی می گردد:

 • استفاده زعفران در صنایع مواد غذایی، طبخ غذا و تهیه نوشیدنی
 • کاربردهای دارویی و درمانی
 • کاربرد در آشپزی در خانه ها و رستوران ها
 • استفاده از زعفران در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی
 • کاربرد در صنایع عطر و ادکلن
 • استفاده از زعفران به عنوان یک طعم دهنده
 • کاربرد زعفران به عنوان یک سوغاتی
 • زعفران صادراتی به عنوان یک رنگ دهنده طبیعی

 

زعفران صادراتی

چگونه زعفران صادراتی را پرورش دهیم و بفروشیم؟

زعفران صادراتی، هزینه ورودی بالایی را به همراه دارد اما در سال های بعد این محصول با حجم زیاد قابل فروش می تواند حاشیه سود بزرگی را فراهم کند. زعفران با ارزش ترین و گرانترین ادویه در جهان به شمار می رود.

خرید و فروش زعفران می تواند با قیمتی حدود ۱۰ تا ۲۰ دلار در هر گرم انجام شود. به این ترتیب دور از انتظار نیست که از زعفران با نام “طلای قرمز” یا “طلای سرخ” یاد شود و یکی از پرفروش ترین ادویه ها در بازارهای جهانی به شمار رود.

متاسفانه سودجویان در بازار داخلی و خارجی انواع مختلف زعفران مرغوب و نامرغوب را با یکدیگر مخلوط می کنند، بنابراین اگر قصد خرید زعفران صادراتی اصل و مرغوب را دارید، حتماً قبل از خرید، نمونه ای از آن را تست کنید. مراقب کلاهبرداران فروش زعفران باشید؛ شاید آنها زعفران را با گلرنگ یا تارهای الیاف ابریشمی مخلوط کرده باشند تا شما را فریب دهند!

اگر می خواهید در بازارهای بین المللی شهرت و مشتریان بیشتری به دست آورید، سعی کنید زعفران صادراتی مرغوب به مشتری خود تحویل دهید. انواع زعفران به صورت برداشت از زمین کشاورزی از بیش از صد هزاران گل زعفران به دست می آید.

حدود چند گرم از زعفران برای ایجاد رنگ و طعم دلپذیر در خوراکی ها و انواع غذاها کافی است. افزودن مقداری زعفران برای تهیه غذا می تواند رنگ زرد، نارنجی و یا قرمز را در غذا ایجاد کند. برای مصارف خانگی حدود یک گرم زعفران مرغوب، کافی است تا لذت آشپزی را چند برابر کند.

زعفران صادراتی

با زعفران صادراتی بیشتر آشنا شوید

گل های زعفران با رایحه ای دلپذیر و عطری دل انگیز در ماه اکتبر تا نوامبر شکوفا می شوند. کارگران در اوایل صبح، گل‌های زعفران را برداشت می کنند. این کار به آرامی و با ظرافت زیاد انجام می گیرد تا هیچ آسیبی به زعفران ها وارد نشود.

گلبرگ ها از گل ‌های زعفران جدا می شود و هر یک برای مصارف مختلف در یک قسمت جمع می گردد. گلبرگ ها برای مصرف در صنعت لوازم آرایشی بسیار مناسب هستند. گل های زعفران برای مرحله خشک شدن و بسته بندی، منتقل می گردند. در این مرحله است که دستمزد نیروی کار بر روی قیمت زعفران بسیار تاثیر می گذارد.

به دلیل اینکه گل های زعفران بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند، هنوز فناوری‌ها و ماشین آلاتی طراحی نشده است که بتواند زعفران را بدون آسیب و از بین رفتن، از زمین کشاورزی جدا کند. به این ترتیب کارگران به صورت فیزیکی، زعفران صادراتی را برداشت می کنند.

جای خوشحالی است که در این گزارش بگوییم کشور ایران حدود ۹۰ درصد از زعفران جهان را فراهم می‌کند. بنابراین یکی از اصلی ترین تولید کنندگان زعفران در جهان، کشور ایران شناخته شده است. بازار خرید و فروش زعفران در ایران بسیار فعال و پرطرفدار است.

زعفران صادراتی اعلا

کشور آمریکا بزرگترین وارد کننده زعفران صادراتی در جهان شناخته شده است. این ادویه گران قیمت از منطقه مدیترانه به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی ارسال می‌شود. بیشترین مصرف زعفران در آمریکا و اروپا برای مصارف دارویی و درمانی است.

کشورهای پیشرفته اروپایی نظیر انگلستان و همچنین محققان آمریکایی در تلاشند بتوانند نمونه هایی از گیاه زعفران را تولید کنند که با آب و هوای خشک و گرم سازگارتر باشد؛ به این ترتیب امید است در آینده، کشورهایی که شرایط مساعد برای کاشت و پرورش زعفران را ندارند، بتوانند از این فناوری استفاده کنند.

کاشت و پرورش زعفران از طریق کشت گلخانه ای نیز امکان پذیر است؛ اما شرایط پرورش آن باید به صورت کامل و بی عیب و نقص فراهم شود. راه اندازی کسب و کار برای خرید و فروش زعفران صادراتی با یک طرح توجیهی کاملاً منطقی و اصولی امکان پذیر است.

زعفران صادراتی عالی

انواع زعفران صادراتی و معمولی

انواع زعفران و معمولی را می توان در رتبه های مختلف، از نظر شکل ظاهری و از نظر کیفیت آن طبقه بندی کرد. در دسته بندی از نظر شکل ظاهری، زعفران با توجه به اینکه از کدام قسمت گل به دست آمده، در یک طبقه قرار می گیرد؛ اما باید بدانید که این درجه بندی به طور مستقیم با کیفیت زعفران در ارتباط است.

در کشورهای مختلف، مقیاس خوشه بندی زعفران متفاوت است. در اسپانیا، زعفران با استاندارد منطقه، کشت می شود و با توجه به طول یا ضخامت تارهای آن، در یک یا دو رتبه قرار می گیرد. در هندوستان، زعفران با توجه به کیفیت و طول و شکل ظاهری تارها طبقه بندی می شود؛ در کشور انگلیس، انواع زعفران صادراتی بر اساس خواصی مانند رنگ، عطر و طعم رتبه بندی می شوند.

به همین دلیل، برای اینکه تمام مقایسه ها در خرید و فروش زعفران در بازارهای جهانی، یک مقیاس و معیار وجود داشته باشد، مرجع استاندارد ISO3632، قابل اطمینان ترین طبقه بندی را که توسط همه کشورهای تولید کننده و مصرف کننده انواع زعفران به تصویب رسید، معرفی کرد. در ادامه این بحث قصد داریم با انواع زعفران صادراتی، خرید زعفران، بررسی نوع بسته بندی و کیفیت این ادویه گرانبها آشنا شویم. با ما همراه باشید. برای دریافت مشاوره صادراتی می توانید به سایت محمدرضا شیخ بهائی مراجعه نمایید.

بخش های مختلف زعفران

هر نخ زعفران از دو بخش تشکیل شده است که در تشخیص و معرفی انواع زعفران صادراتی بسیار مهم است.

 • قسمت اول، کلاله نام دارد (قسمت قرمز زعفران)
 • قسمت دوم، ساقه نام دارد (قسمت سفید زعفران)

خرید و فروش زعفران صادراتی

زعفران دسته – خرید زعفران صادراتی

زعفران دسته، یکی از انواع زعفران است. این نوع زعفران، یک نخ کامل است که دارای قسمت قرمز و زرد زعفران می باشد. قسمت زرد حدود 30٪ و قسمت قرمز حدود 70٪ است. در این نوع طبقه بندی، زعفران کاملاً دست نخورده ارائه شده و تمام بخش های سه گانه زعفران از قسمت سفید آن جدا نمی شوند.

چیدمان این نوع زعفران، به صورت یک طرفه و دو طرفه انجام می شود. در چیدمان یک طرفه، ساقه ها و کلاله ها نیز در راستای یکدیگر قرار دارند. اما در شیوه دو طرفه، کلاله ها در دو طرف و ساقه زعفران در وسط قرار می گیرد.

زعفران پوشال – خرید زعفران صادراتی

در زعفران پوشال، ساقه تار زعفران (قسمت سفید) از زیر گل جدا می شود به طوری که طول کلاله ها، 1 – 3 میلی متر است. در انتهای گونه های مختلف زعفران، حالت زردی یا سفیدی وجود دارد که شکل پوشال به آن می بخشد. به همین دلیل آن را زعفران پوشال می نامند. ” pushal safrron ” به دو نوع “قلمدار” و “پوشال” تقسیم می شود.

این نوع زعفران صادراتی از درجه 1 تا 3 ، بر اساس درشت بودن کلاله و اندازه گیری ساقه کم رنگ که به آن متصل است سنجیده می شود. زعفران پوشال که دارای کلاله ضخیم و صاف و بدون پیچ خوردگی بوده و همچنین ریشه کمتری دارد، “زعفران قلمدار پوشال” نامیده می شود. آن دسته از زعفران پوشال که کلاله طبیعی دارد و با ریشه پیچ و تاب خورده بیشتری همراه است، زعفران پوشال عادی نام می گیرد.

قیمت زعفران صادراتی

زعفران سرگل – خرید زعفران صادراتی

سرگل، رایج ترین نوع زعفران برای استفاده است و مشتریان معمولاً با این نوع زعفران آشنا هستند. زعفران سرگل با نام های مختلفی همچون زعفران ممتاز، سرقلم و سرریشه شناخته می شد. در کشورهای خارجی برای خرید زعفران صادراتی، به این نوع زعفران، “زعفران قرمز” گفته می شود. در سرگل زعفران که یک زعفران خالص است، ریشه (قسمت سفید زعفران) کاملاً حذف شده و فقط قسمت قرمز باقی مانده است.

قیمت زعفران سرگل بسته به ضخامت کلاله، کوچک یا بزرگ بودن ریشه سفید و همچنین میزان ثبات و استحکام کلاله معین می شود. تشخیص کیفیت سرگل کار دشواری است. كيفيت زعفران با دو شاخص عنوان شده است: “طول کلاله” و “وجود یا عدم وجود تکه های سفيد رنگ”. در قسمت های بعدی درباره بسته بندی انواع زعفران صادراتی نیز صحبت می کنیم.

زعفران نگین – خرید زعفران

زعفران نگین یکی از مرغوب ترین انواع زعفران صادراتی است. این گونه از رنگ شگفت انگیز برخوردار بوده و بسیار معطر است. در این زعفران نگین، سه نخ کلاله به یکدیگر متصل است که صاف و بدون شکستگی هستند. همین امر باعث شده این نوع زعفران، بهتر به نظر برسد و قیمت بیشتری نسبت به زعفران سرگل داشته باشد.

قیمت انواع زعفران نیز به همین دلیل متغیر است. مردم ترجیح می دهند زعفران سرگل را خریداری کنند، زیرا رنگ آن یکنواخت بوده و در واقع، ارزان تر است. مشتریان خارجی بیشتر به دنبال خرید زعفران نگین هستند. قیمت انواع زعفران از نوع نگین، متفاوت است و بسته به نیاز مشتریان برای آن ها تأمین می شود.

قیمت زعفران صادراتی

4 دیدگاه ها

 1. مهرداد گفت:

  سلام ممنون از مقاله ای که ارائه دادین،زوش های تولید زعفران صادراتی تقلبی که گفتین واقعا همینطوره،برا مردم عادی اصلا قابل تشخیص نیس که گلرنگ هس یا زعفران صادراتی!

 2. ستاره گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون درباره زعفران صادراتی .واقعا فکر نمیکردم زعفران صادرانی ایران انقدر محبوب باشه

 3. هدایت احمدی گفت:

  سلام بسیار عالی راهنمایی کردین و ما را از گشتن در سایتهای دیگه بی نیاز کردید . از شما تشکر میکنم

 4. جواد متقیان گفت:

  سلام صادرات زعفران به کدام کشور آسان تر است و زعفران صادراتی ایران در کدام کشور از همه محبوب تر است و طرفدار دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Buy now